>

Etiyopya’nın Umudu Havadan İçme Suyu Elde Eden Kuleler

Sponsor Bağlantı

su-kuleleri

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Etiyopya’nın içilebilir su imkanları oldukça kısıtlı. Özellikle dağlık bölgelerinde bir günlük içilebilir su bulmak için aileler saatler süren tehlikeli yolculuklara çıkmak zorunda kalıyorlar. Bu tehlikeli yolculuk sonunda buldukları su da her zaman çok sağlıklı olmuyor. Arturo Vittori ve Andreas Vogler’in kurduğu Vittori Lab adlı inovasyon kuruluşu Etiyopya’nın bu su soruna oldukça ilginç bir proje ile çözüm üretmeye çalışmış.

warka-kulesiwarka

The Warka Water Towers adı verilen ürün en basit haliyle söylemek gerekirse havadan içilebilir su üretiyor. Ülkenin simgelerinden biri olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Warka Ağacı’ndan esinlenilerek yapılan bu ilginç kuleler insanların günlük içme suyu ihtiyacı için hayatlarını tehlikeye atmasını biraz olsun önlemeyi amaçlıyor.

Her biri yaklaşık 9 metre uzunluğundaki kuleler yerel malzemelerden yapılmış. Havayı yoğuşturarak günde 26 galon (yaklaşık 100 litre) içme suyu toplayabilen Warka Kuleleri özel bir yetenek gerektirmeden köylüler tarafından kolayca kurulabilen sistem sayesinde insanlar temel eğitim ve tarım gibi diğer işlerine daha fazla vakit ayırabiliyor.

Havadaki nemden içme suyu üretme gittikçe yaygınlaşan bir yöntem olarak önümüzdeki günlerde adını sık sık duyacağız. Konuyla alakalı olarak daha önce sizlerle paylaştığımız havadan içme suyu üreten reklam panosu haberine de bakabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

2 yorumlar

  1. Bu elde edilen su saf su oluyor herhalde. Minareller olmadığı için sağlık açısından problem olabilir mi acaba?

    • Saf su susuzlugu giderir colde olmezsin kumdan gecirir(mineral) eklersin yeterki tuzsuz olsun..tuz da mineral ama vucuda alindiginda onu atmak icin aldigindan daha fazla suya ihtiyac var.su veya saf su hayattir.olsun yeterki.ulkemizde susuyun kiymeti arabin yagi cok buldugu gibi bilinmediginden saf su olurmu olmaz mi diye sormak aslinda normal karsilanmali.:))

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*