>

Elektronik Fren Sistemi (EBS)

Sponsor Bağlantı

EBS (elektronic braking system) bir otomobilde frenlemedeki en iyi kontrol sağlamaktadır. Fren sisteminin içerisine ABS (kilitlenme karşıtı fren sistemi) ve ASR (antipatinaj sistemi) tek bir sisteme entegre eden fren sistemidir. Elektronik kumanda sisteminin konvansiyonel pnömatik sistemlere göre daha kısa sürede tepki vererek yolda daha emniyetli bir sürüş sağlaması açısından oldukça emniyetlidir.

EBS tamamen pnömatik çalışan iki devreli sistem bölümünden ve bunun üzerindeki tek devreli elektro pnömatik bir sistemden oluşur. Tek devreli elektro  sistem bölümü merkezi bir kumanda yardımı ile arka aks modülatöründen iki adet ABS valfi, fren değer vericisi ön aks için oransal bir röleden oluşur.

Fren değer vericisi fren pedalına basma miktarını belirleyerek kontrol ünitesine bilgi gönderir. Aynı zamanda fren pedal konumuna göre hava akışının geçişine izin verir.

 

Elektronik Kontrol  Ünitesi 

Sensörler, arka aks modülatörü ve fren değer vericisinin almış olduğu sinyaller ile gerekli bilgiyi her bir tekerin manyetik valfine sinyaller göndererek frenlemeyi kontrol eder.

Oransal Röle Valfi

Ön aksta uygulanan fren basıncını ölçerek elektronk kontrol ünitesine bildirir.

ABS Manyetik Valfleri 

ECU (elektronik kontrol ünitesi) tarafından belirlenen uygun tekerlek basınç sinyalini alarak basınçlı havanın geçişini duruma göre arttırır veya azaltır.

Redundans Valfi 

Pnömatik sistemde bir arıza oluştuğu zaman basıncın sabit bir değerde tutulmasını sağlar.

Aks Modülatörü 

Arka aks fren tekerlek basınçlarını ölçer. Arka tekerlekte bulunan fren balataları aşınma sensörlerinden almış olduğu bilgiyi kontrol ünitesine gönderir.

EBS kumandası patinajın yavaşlamanın ölçülmesi değerlendirmesi esasına göre çalışır. Patinaj ve yavaşlama ölçülen tekerlek ve devir sayılarındaki değişmeler ile belirlenir.

EBS her türlü yol koşulunda dengeyi geliştirir ve aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi acil durum duruşları ile ilintili gereksiz stresi ortadan kaldırır. Bu tip ani stabil tepki normal pnömatik fren sistemlerinde uygulaması mümkün değildir.

 

 

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

  1. Meraba bende daf cekici var firen petali sertlesti ve firenler cok tutmaya basladi bizaman sonrada ebs kirmiz yandi ve firenler tutmamaya basladi sebebi nedendir

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*