>

Donanmaya Yeni Gemiler Hazırlanıyor… Elektromanyetik Mancınıklı Uçak Gemileri

Sponsor Bağlantı

Öncelikle şu an hala kullanılmakta olan buharlı mancınık sistemini çok kısa ele alalım ;

Uçak gemileri yapılmaya başlandığında (1920 yılları), uçaklar hafif ve düşük hızlı olduklarından, o zamanki gemilerin kısa uçuş güvertelerinden kendi motor güçleriyle kalkabilmekteydiler. Ne var ki, bir süre sonra, daha ağır uçaklar yapıldı ve kalkışlar için kullanılan güverteler yetersiz kaldı. Bu nedenle, gemilerin önüne, uçakların kısa bir mesafe içinde kalkış hızlarına erişmelerini sağlayan mancınıklar uçaklara hız vermek için gerekli enerjinin sağlanmasında, hidropnömatik güçten yararlanıldı. Bu sistemde, güverte altında bulunan depolarda saklanan basınçlı hava, bir silindir içindeki pistonu hareket ettirmede kullanılmaktaydı. Pistonun hareketi, bir kablo ve makara sistemiyle uçağa veriliyor ve donatım, kalkıştan sonra, pistona ters yönde uygulanan hidrolik basınçla yeniden çalışmaya hazır duruma getiriliyordu.Mancınığın buhar sisteminde, geminin kazanlarından beslenen büyük depolar bulunur. Buhar, bu depolardan, kalkış anında mancınık silindirlerine verilir. Buhar basıncının ayarlanmasıyla, kalkış hızı, uçakların gereksinimlerine göre değiştirilebilir.

 

uçak gemisi

 

Onlarca buharlı mancınık sisteminin değişmesini sağlayacak olan yeni nesil elektromanyetik mancınık sistemleri su üzerinde testlerini gerçekleştirmekte ve 2016 yılında Amerikan filosuna katılmayı beklemektedir.

Uçak gövdesi elektromanyetik kılavuz kanalına oturtulmaktadır. EMALS sistemi kılavuza aktarılan enerjiyi doğrudan uçağın hareketine aktararak saniyeler içerisinde kalkışa hazır hale gelen uçağı fırlatmaktadır.Çift reaktörden üretilen  güç elektromanyetik kanala aktarılarak , kanalda gezen kılavuza yüklenir ve istenildiği anda kılavuz vasıtasıyla uçağa 2 sn içerisinde 350 -400 km/saat gibi bir hıza ulaştırabiliyor.Uçağın büyüklüğü, yükü ve ağırlığına göre istenilen miktarlarda güç aktarımı yapılabiliyor.

EMALS

 

 

 

 

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.