>

Dizel Motor Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Sponsor Bağlantı

1892 yılında Alman mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunan dizel motor sağladığı  yüksek orandaki verimliliği ile otomobillerde kullanılmasının yanı sıra lokomotif ve gemi gibi araçlarda kullanılmaktadır. Dizel motorlar 4 zamanlı ve içten yanmalı bir sistemle çalışmaktadır. Benzinli motorlardan farklı olarak pistonun içerisine sıkıştırılan havadır.

dizel-motor-çalışma-prensibi
Nasıl Çalışır ?

dizel-motor-çalışması

Dizel motorun  benzinli motordan farkı kullandığı yakıtı karbüratörden gelen hava ile karıştırmadan yakmasıdır. Yakıtı direkt olarak pistona göndermekte, hava ile karışmadan ateşleme gerçekleşmektedir. Bundan ötürü dizel motorların karbüratörü bulunmaz.

Dizel motorlarda buji yerine yakıtın sıkıştırılan ve yüksek sıcaklığa ulaşan havaya püskürtülmesine yarayan enjektörler bulunmaktadır. Ateşlemede sistem, yakıt odasına dolan havanın silindir vasıtasıyla sıkıştırılması, 500 dereceye kadar ulaşan sıcaklıkla sıkışan havanın içine yakıtın püskürtülmesiyle çalışmaktadır.

Yüksek basınçla sıkıştırılan havaya püskürtülen yakıt alev alarak patlama oluşmasına neden olur. Bu patlama kuvveti ile aşağıya doğru itilen piston, dönme hareketini sürekli olmasını sağlar. Egzoz sübabının açılmasıyla da yukarı doğru hareket eden piston, egzoz zamanında içindeki yanmış olan gazların dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

Dizel motorun sahip olduğu parçalar ise;

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*