>

Dikiş Makinesini Kim Buldu ? Nasıl Çalışır ?

Sponsor Bağlantı

Dikiş makinesinin icadında ilk yapılan çalışmalardan günümüzde kullanılan modellere kadar birçok çalışma yapılmış ve birçok bilim adamı çalışma yapmıştır.

ilk dikiş makinesi

İlk dikiş makinesi patentini ticari anlamda Fransız Barthelemy Thimonnier tarafından 1830 yılında alınmıştır. Ama bu dikiş makinesi tamamen sanayi tipi olarak 80 adet yapılarak ordunun kıyafetlerini dikmede kullanılmıştır. Bu makinelerin evlerde kullanma olanağı neredeyse hiç yoktu.

Daha sonra evlerde rahatlıkla kullanabileceğimiz dikiş makinesinin temelini ise 18. yüzyılın ortalarında ABD’ li Elias Howe’ un iki iplik kullanmaya ve kumaşın altında bir ilmek meydana getirmeye elverişli çift taraflı (masuralı) dikiş makinesini bulan mucittir. Zengin ailelere terzilik işi yapan eşinin çektiği sıktıkları gördükçe üzülen Elias Howe’ının bu dikiş makinesini yapmasında fikir edinmesine yardımcı olmuştur.

Ticari anlamda bu makineyi inovasyona  dönüştüremeyen Elias Howe’dan sonra Isaac Sınger bu makineyi inovasyona dönüştürerek dikiş makinesi dendiğinde akla ilk gelen isim olmayı başarmıştır.

Peki dikiş makinesi nasıl çalışır ?

iplik

hqdefault

 

Aşağıdaki videoda daha ayrıntılı bir şekilde dikiş makinesinin çalışma prensibi anlatılmıştır.

Elias Howe’in meşhur bir sözü ile yazımızı bitirelim.

”Yapabileceklerim olduklarım kadardır.”

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

  1. Barış Demir

    Dikiş makinesi gerçekten hayatımızı kolaylaştıran bir buluş. Yeni çıkan bilgisayarlı dikiş makinesi modelleriyle artık yaratıcılığımızı sonuna kadar kullanabiliyoruz. Dikiş makinesi gelişimini tekniksel olarak ele alarak bu yazıyı yazdığınız için teşekkür ederim.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*