>

Daewoo’un Mekanik İskelet Giyen Süper İşçileri

Sponsor Bağlantı

Robot teknolojisi üzerine çalışan firmaların çalışmaları birer birer sonuç vermeye başladı. Daha önce Utah merkezli Raytheon-Sarcos şirketinin XOS 2 adlı eksoskeleton (mekanik dış iskelet) projesinin haberini vermiştik. Bu seferki haberimiz ise Güney Kore’nin ünlü otomotiv markası Daewoo’dan. İflasının ardından General Motors tarafından satın alınan ve yeniden yapılandırılan Daewoo inovasyon ve ar-ge’ye iyi yatırımlar yaptı. Yatırımlarının karşılığını anlamaya başlayan Daewoo geçen yıl ürettiği mekanik dış iskeletin testleri başarıyla geçtiğini açıklayıp tersanelerinde kullanmaya başladı.

daewo iskelet

Mekanik iskeletler nasıl çalışıyor?

Mekanik iskeletler insan anatomisine uygun olarak tasarlanmış ve normalde birkaç işçinin aynı anda yapması gereken işleri artık mekanik iskelet giyen tek işçinin yapabilmesini sağlıyor. Bir nevi işçiler için bir süper kahraman zırhı olan bu iskeletler sayesinde yaklaşık 30 kiloluk ağırlıklar rahatlıkla taşınıp kontrol edilebiliyor. Zırh takımı giyen işçinin ayaklarından başlayarak kalça ve göğüs kısmına kilitleniyor. Hidrolik ve batarya destekli motorlar ağırlık kaldırılırken devreye giriyor ve böylece iskeletin çelik yapısı kendi ağırlığını desteklediği için işçi bu esnada hiçbir zorlanma hissetmiyor. Saatlerce bu ağırlıklarla çalışan bir işçinin mesai bitiminde kendini bitkin hissederken iskelet ile çalışan işçiler neredeyse yorulmuyor.

New Scientist haberine göre Daewoo, sahadaki tecrübeli insan gücündeki yıpranma payını kat be kat azaltacak bu mekanik iskelet teknolojisini geliştirmeye devam edeceklerini ve yeni hedeflerinin 100 kg’lık ağırlıkları tüy gibi taşınmasına imkan veren ve hareket kabiliyetini daha da artıracağı yeni bir iskelet geliştirmek olduğunu açıkladı.

Mekanik iskeletlerin geleceği

2014 Dünya Kupası açılış seramonisinde engelli bir çocuğun beyin dalgalarıyla kontrol ettiği mekanik iskelet yardımıyla başlama vuruşu yaptığı ânı hepimiz hatırlıyoruz. İşte hoş seyirlik aslında mekanik iskeletlerin geleceğinin bir öngösterimiydi. Çünkü Wintergreen Research’ün 2014 raporuna göre engelli rehabilitasyonu ve iş yardımcısı olarak kullanılmak üzere mekanik dış iskelet üretimi için yapılan yatırımların 2020 yılına kadar 43.8 milyon dolardan 1.8 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*