>

Çin, Amerika’yı Kurşun Trenleriyle Vuracak!

Sponsor Bağlantı

kurşun tren

Çin, dünyanın en uzun hızlı tren hattına sahip ülke olarak hâlihazırda 10.000 km olan ağını 2015’e kadar 19.000 km’ye çıkartmayı planlıyor. Orta vadeli hedefleri ise 2020 yılına kadar bu rakamı 25.000 km’ye çıkartmak. Ülke içi demiryolu projelerinin en önemlisi ise Tayvan kıyılarına deniz altından uzanacak 1.776 km’lik (Fransa ile İngiltere’yi birbirine bağlana Manş Tüneli’nin iki katı uzunluğunda) bir hızlı tren hattı kurmak.

Çin'in 2020 yılına kadar inşa edeceği demiryolu ağı (mevcut hatlar dahil)

Çin’in 2020 yılına kadar inşa edeceği demiryolu ağı (mevcut hatlar dahil)

Uzun vadeli ulaşım projeleri ise Çin’in ülke içindeki demiryolu ağını artık kıtalar arası bir kontekse oturmak istediklerini gösteriyor. Çin Mühendislik Akademisi devletin isteği üzerine kurşun trenlerini 13.000 km uzunluğunda bir hat ile önce Rusya’ya oradan da Bering Boğazı’nın altından 200 km’lik bir tünelle Kuzey Amerika’ya  ulaştıracak bir hızlı tren hattı projesi üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu bağlamda Çin’in şu anda 32 milyar dolar harcayarak  Bohai Denizi’ne yaptıkları 123 km uzunluğundaki dünyanın en uzun ve en pahalı deniz altı tüneli Amerika’yı kurşun trenlerle fethetme projesinin bir provası olarak algılanabilir. Ayrıca Lanzhou ile Xinjiang’ı birbirine bağlayacak 1.776 km’lik hattın 24 milyon dolar maliyeti daha önce inşa ettikleri demiryolu projelerinden daha düşük bütçe ile halledilecek gibi görünüyor.

Yukarıda telaffuz ettiğimiz rakamlar göz önünde bulundurulduğunda Çin ile Amerika’yı birbirine bağlayacak kıtalar arası hızlı tren hattının maliyetinin 300 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Böyle bir oranlamada bu rakamın neredeyse yarısının Bering Boğazı’nın altına inşa edilecek tünel için harcanacağını da belirtelim. Çin en yüksek bilim ve teknik adamlarını bu projenin olası sorunlarını hesaplaması için çalışırken bize de bu insanüstü mühendislik faaliyetini heyecanla izlemek düşüyor.

Kaynaklar: 1 - 2 - 3

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*