>

Cep Telefonları Gürültü İle Şarj Edilebilecek

Sponsor Bağlantı

Queen Mary University araştırmacıları yeni mobil cihazların çevre sesleriyle herhangi bir ekstra güç kaynağına ihtiyaç duymadan şarj edilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

gürültü ile şarj

İngiltere’de yürütülen araştırmalar elektrik hasadı adıyla bilinen prensibe dayanıyor. Bu prensibi esas alan mühendisler piezoelektrik özelliğiyle birleştirerek etrafımızda serbest şekilde dolaşan ısı, ışık, kinetik enerji ya da elektromanyetik dalgaların ufak güçlerle çalışan cihazlarda kullanılmasını sağladılar. Nesnelerin elektrik potansiyelini mekanik basınçla değiştirerek voltaj oluşturabildiği bir bataryaya üreten araştırmacılar, çevredeki seslerin meydana getirdiği stres sonucu cihazın kendi kendini şarj etmesini sağladılar. İlk sonuçlarda sadece 5 volt gerilim elde edildiyse de hipotezin kanıtlanmış olması bütün bilim dünyasında heyecan yarattı. Eğer bu yöntem daha efektif bir şekilde uygulanabilirse kalabalık bir kafe ya da gürültülü bir otobüs metro yolculuğu sırasında hiçbir harici elektronik bağlantı yapmadan telefonlar şarj edilebilecek.

Daha önce Güney Koreli mühendislerce 2011 yılında gündeme getirilen sesle telefon şarj etme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Çünkü Güney Koreli mühendislerin yöntemi ile 100 Db ses ile sadece 50 Milivolt gerilim üretilebilmişti. Queen Mary University mühendisleri kablo ve priz ihtiyacını ortadan kaldıran sadece ortamdaki gürültü ile telefon şarj etme fikrinin emekleme aşamasında olduğunu vurgulayarak daha verimli ve uygulanabilirliği daha esnek bataryalar üretebilirlerse en azından mobil cihazların enerji sorununu büyük ölçüde hafifletebileceklerini düşünüyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*