>

Baret Çeşitlerinin Renkleri ve Anlamları

Sponsor Bağlantı

Baret; saha, tesis veya inşaat alanlarında çalışan personellerin herhangi bir kaza sonucu oluşacak tehlikelere karşı ve elektrik çarpmalarına karşı baş bölgesini korumak için taktıkları güvenlik kaskıdır.

Baretler birçok sahip olup her bir renk ayrı bir çalışan personeli ifade ediyor. Bu farklılığın nedeni hem yönetimsel açıdan hemde güvenlik açısından önemlidir. Şimdi bu baret çeşitlerini kullanım sıklıklarına ve anlamlarına göre sıralayalım.

Beyaz Baret 

Bu baret çeşidi yöneticiler, teknik personeli veya ziyaretçileri tarafından takılır. Mühendis, mimar ve teknikerler çalışma alanı içerisinde bu baret çeşidini takarlar. Aynı şekilde sahaya giren ziyaretçiler ve yöneticiler beyaz bareti takmak zorundadırlar.

Sarı Baret

Sarı renge ait baret işçiler tarafından takılmaktadır. Maden işçileri, inşaat işçileri ve sanayi işçileri tarafından çalıma alanı içerisinde (ki bu alanlar en zor çalışma alanlarıdır) takmaları zorunludur.

Mavi Baret

 

 

Mavi renge sahip baret çeşidi bakımdan sorumlu olan ve formenler (Vardiya Sorumluları) tarafından takılmaktadır. En az güvenlik ekipmanı gerektirmekle birlikte takıldığı durumda bir hayat kurtarır.

Turuncu Baret

Bu baret çeşidini ustabaşı veya teknisyenler kullanılırlar. Yine diğer baret türlerinde olduğu gibi bunda türde de takması zorunlu ve takıldığı durumda hayat kurtarıcı etkiye sahiptir.

Yeşil Baret

Yeşil renkli baret çeşidi şantiyede, sahada veya tesiste bulunan sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire ve acil müdahale ekiplerinin herhangi bir kazanın yaşandığı yerde hastaya veya kazazedeye müdahale ederken yeşil bareti kullanılırlar. Özellikle doğal afet veya acil durumlarda yeşil baret kullanan personellere sıklıkla rastlanılır.

Kırmızı Baret 

Kırmızı renge baret çeşidi, iş güvenliği, savunma personelleri ve kalite kontrol ekipleri tarafından takılmaktadır. Bu baret çeşidinin kullanım alanı çok fazla olmadığı için yaygın bir şekilde kullanılıp çok fazla görmediğimiz bir baret çeşididir.

Yukarıdaki resimde de gördüğümüz gibi bir baretin takılması demek bir kişinin veya bir çalışanın kurtulması demektir. Lütfen hem kendimiz için hemde ailemiz ve sevdiklerimiz için iş güvenliğine dikkat edelim özen gösterelim.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*