>

AS Roma’nın 52.500 Kişilik Yeni Stadyumu Stadio della Roma

Sponsor Bağlantı

İtalyan futbol ligi Serie A’nın köklü kulüplerinden AS Roma için yapılacak olan yeni stadyum görkemli bir sunumla tanıtıldı. Dinamik görünümü ile hemen dikkat çeken Stadio della Roma‘nın tasarımı Woods Bagot firmasının imzasını taşıyor.

Stadio-della-Roma_2-640x307

Woods Bagot tasarım ofisinin yetkililerinden Dan Meis’in açıkladığına göre stadyum takımının da simgesi olarak bilinen Roma İmparatorluğu’nun en görkemli eserlerinden olan Colosseum’dan ilham alınarak tasarlandı. 52.500 kişi oturma kapasitesine sahip stadın üstü polikarbonat alaşımlı malzeme ile yapılacak olup tamamen açılıp kapatılabilir olarak planlanmış. Çatının çelik konstrüksiyonuyla elde edilen keskin çizgiler  dinamik görünümünü tamamlayıcı unsur olarak başarılı bir şekilde uygulanmış.

Stadio-della-Roma_1-640x320

AS Roma’nın dillere destan tribün oluşumu Curva Sud için de stadyumda özel bir alan ayrılmış. Adını aldıkları stadın güney kısmında bulunan Curva Sud tribünü için yapılan 14.800 kişilik bölümde PTFE-Teflon malzemeden yapılan gölgeliklerle taraftarların rahat ettirilmesi düşünülmüş. Aslında stadın tümünde kullanılan bu gölgelikler gündüz maçları ile ünlü İtalya ligine son derece uygun.

Stadio-della-Roma_6-640x360

Büyük stadyumların artık hiçbiri sadece futbol maçları için kullanılmadığından bu yeni stadyumda sadece maç günü değil yılın 365 günü kullanılabilecek şekilde planlanmış. Stadyumunu çevreleyen alanlarda yapılacak olan restoran, alışveriş merkezleri, eğlence alanlarının yanı sıra iç kısmında sağlanan esneklikle stadyum saatler içerisinden 60.000 kişilik bir konser alanına dönüştürülebiliyor. Bu açıdan Avrupa’da bir ilk de olan Stadio della Roma’nın 2016-17 sezonuna yetiştirileceği açıklandı. Son olarak bu mühendislik ve mimarî harikasının Roma kulübüne 400 milyon dolara mâl olduğunu belirtelim.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*