>

Artık Cisimler Üzerinden Ortam Dinlemesi Yapılabilecek

Sponsor Bağlantı

Temel fizik kurallarına göre ses dalgaları bir cisime çarptığında cisimin yüzeyinde titreşimler yaratır ve içeriğinden bir izi çarptığı nesneye bırakır. Bu bilgiden ilham alan MIT, Microfot ve Adobe bünyesinde çalışan bir grup bilim insanı nesnelerde ses etkisiyle oluşan titreşimleri okumayı sağlayan bir algoritma geliştirdi.

“The Visual Microphone: Passive Recovery of Sound from Video” adlı projenin ilk deneylerinde elde edilen sonuçlara göre ortamdaki nesnelerin görüntüleri üzerinden yansıyan ses dalgaları çözüldü ve ortamda neler konuşulduğu tespit edildi. Daha basit ifade etmek gerekirse, konuşulan ortamdaki eşyalar aslında bir dinleme cihazı gibi sesleri kaydediyor ve bilim insanlarının yaptığı cihaz ise cisimler tarafından kaydedilen bu konuşmaları görüntüleri üzerinden çözüyor. Ortam dinlemesi mantığını tamamen değiştirecek bu buluşun ardından mekandaki cips poşetinden süs bitkisine kadar her şey bir böcek gibi dinleme cihazına dönüşebilecek.

ortam dinlemesi

Araştırma sonuçlarına göre yakın gelecekte herhangi bir ortam konuşulanları dinlemek için nesnelerin her hareketini yakalayabilecek bir yüksek hızlı kamera ile video kaydı yapmanın yeterli olacağını söylüyor. Binlerce fps’lik video kaydının analizi için gerekli imkanlar da mevcut olduğu için konuşurken etrafımızda bulunan bütün eşyalar görsel bir mikrofon vazifesi görüyor.

5600fps-rezonans

Bir pikselin binde beşi ölçüsündeki gözle görülemeyen titreşimleri kaydedebilecek kameraların üretimiyle birlikte bütün dünyada özel hayatın gizliliği meselesi tekrar ele alınabilir ve casusluk önlemleri kökten uca değişecektir. Yakın gelecekte hiçkimseden hiçbir şeyin saklanamadığı bir dünya bizi bekliyor olabilir.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*