>

Arduino mu Pic mi?

Sponsor Bağlantı

Arduino

Son zamanlar da elektronik ile uğraşan herkesten duymuşsunuzdur bu soruyu… Öncelikle bu sorumun cevabını vererek başlamak istiyorum makaleme… Yeni ve temelden başlayan için öncelikli olarak Pic’den başlamalarını tavsiye ederim. Temel assembly konutları ve pic basic dili ile kullanılarak basit düzeyde devreler geliştirilebilir. Bunlar arasında temel led yakma,  dc motor kontrolleri gibi uygulamalardan ilgi alanınıza göre seçimler yapabilirsiniz. Bu noktadan sonra kendinizi geliştirmek tamamen size ve hayal gücünüze kalmıştır. Temel de bir çok programlama dili böyledir açıkçası. Öncelikle temeli öğrenirsiniz daha sonra her gecen gün üzerine yeni bilgiler ekleyerek kendinizi tam donanımlı hale getirebilirsiniz.

Ardunio ise İtalya’da küçük bir atölyeden çıkarak şu anda milyonlarca satan ve gelecekte pic basic’in yerini alacağı düşünülen açık kod kaynaklı bir platformdur. Atmega firmasının mikrodenetleyiclerini kullanan bu platform sayesinde başka hiçbir elektronik malzemeye gerek kalmadan proje geliştirebilirsiniz. Açık kod kaynaklı olması yanında internet dünyasında binlerce geliştirilmiş olan proje ile size sanal bir kütüphane sağlayacaktır. Arduino C dilinin yanında C# ve Java dilleri de kullanmanıza olanak sağlar. Bu sayede bu programlama dillerini biliyorsanız Arduino sizin için daha mantıklı bir karar olacaktır.

Pic ile uğraşacaksınız temel olarak bazı elektronik parçaları bir devre kartı üzerinde bir araya getirmelisiniz (Örneğin kristal, direnç ve kondansatör gibi). Ama Arduino da böyle devre elemanlarına ihtiyacınız yoktur. Çünkü aldığınız bir Arduino seti içerisinde zaten temel devre kartının üzerinde zaten bu temel bileşenler mevcuttur. Siz giriş çıkış pinlerine kontrol etmek istediğiniz devre elemanı takarak direk olarak programlama başlayabilirsiniz. Ayrıca Arduino ile birçok hazır devre elemanı da tasarlanmıştır. Örneğin bir motor kontrolü yapacağınız zaman bu tasarlamak yerine Arduino ile ilgili hazırlanan o kiti almak daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Bu sayede hem Arduino ile yüzde yüz uyumlu çalışan bir devreye sahip olacaksınız hem de bu devreyi tasarlamak için zaman harcamayacaksınız.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*