>

Android Dersleri No1: Android’e Giriş

Sponsor Bağlantı

android-cihazinizda-isinize-yarayacak-kodlar

Merhaba Arkadaşlar;

Öncelikle kendimden bahsedeyim, Adım Birkan, bilgisayar sevdalısıyım aslında yazılımdan çok donanıma ilgim var fakat,sadece donanım yeterli olmadığı için yazılıma da el atmaya karar verdim, 98 den beri bilgisayarla haşır neşirim, Bi aralar ASP,HTML ile uğraştıktan sonra, çabalarım yetersiz geldi ve uzun süre ara verdim şimdilerde java konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum öncelikle şunu söyleyeyim, Bi profesyonel değilim, eğer yazdıklarımda profesyonellik ararsanız bulamazsınız kusura bakmayın 🙂 . Şuan eğitimime devam ediyorum, 3.Üniversitemdeyim ve aradığımı sonunda buldum hayallerimi kavuştum diyebilirim İnşallah bir kaç yıl içinde Elektrik-Elektronik Mühendisi olacağım. Neyse bu kadar uzun bir giriş yaptıktan sonra size bir amatörün Android ve Java macerasını anlatacağım elimden geldiğince Yazılım ve Donanım hakkında size yardımcı olmak isterim her zaman soruya açığım şuna inanıyorum ne kadar soru sorarsanız ben de o kadar gelişirim ve size de katkı sağlarım. Sektör de kendisine yer edinemiş birisiyim, bir arkadaşım sayesinde burda yazı yazmaya başladım, bir kişi dahi beni okuyup kendine katkı sağlasa beni mutlu eder ve yazılarımı sadece Java ve Android dersleri üzerine değil yazılım dünyasındaki gelişmelerden haberdar etmek için yazacağım.

Screen-Shot-2015-04-12-at-4.38.24-PM
**Öncelikle şu soruyu sormak lazım Neden Android?
Çünkü;
-İstatistiklere göre şuan dünyada Android yüklü cihaz sayısı 1 Milyar 400 milyon çok büyük rakam değil mi? Ne kadar çok android kullanımı varsa o kadar çok büyük pazar var demektir. Yani yaptığımız uygulamaları rahat bir şekilde pazarlayabiliriz.
-Android konusunda ders alabileceğiniz sınırsız bir bilgi ve döküman var.
-Neden Android sorusunun aslında sayısız cevabı var, ben burada sadece Android uygulama geliştirme giriş bilgisi vereceğim dediğim gibi kendim de amatörüm.
**Android uygulama geliştirmeye nerden başlanmalı?
-Aslında benim tavsiyem Java SE(Java Standart Edition) öğrendikten sonra Android uygulama geliştirmeye başlamanız, çünkü birşeyin temelini atmadan, tam anlamıyla öğrenemezsiniz fakat Java’nın kısa temel birkaç birşeyi öğrendikten sonrada Android uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz, fakat uygulama geliştirirken öğrenmek biraz zor oluyor. Java nasıl öğrenilir derseniz çok güzel kaynaklar var eğer isterseniz mail ile bana ulaşabilirsiniz ben size kaynak önerebilirim. Piyasada android öğrenme konusunda kitapların hepsi bende mevcut fakat ben hiçbirinin bir halta yaradığını düşünmüyorum, kusura bakmasın yazarlar 🙂

java
**Java öğrenmeye veya yazılıma nerden başlanır?
-Önce herkesi sıfır bilgi düzeyinde kabul ederek başlıyorum, yani en azından ben öyle başladığım için sizide öyle kabul ediyorum. Yazılım öğrenmeye ilk başta algoritmadan başlanır. Uzun uzun algoritma anlatmak istemiyorum fakat vikipedi’den şöyle bir alıntı yapmak istiyorum. Bu tanımı yapanların ellerine sağlık çünkü bildiğim ve uyguladığım şeyleri tanımlamakta şahsen zorlanıyorum.

asansor-algoritmasi-bekleme-cagirma-diyagrami-akis
** Algoritma ne ola ki ?
“Algoritma, matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Yani belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çizilen yola algoritma denir. Genellikle programlamada kullanılır ve tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanır. ”
/*
A0 –> Başla
A1 –> Sayaç=0 (Sayaç’ın ilk sayısı 0 olarak başlar.)
A2 –> Sayı=? : T=T+Sayı (Sayıyı giriniz. T’ye sayıyı ekle ve T’yi göster.)
A3 –> Sayaç=Sayaç+1 (Sayaç’a 1 ekle ve sayacı göster.)
A4 –> Sayaç<4 ise A2’ye git. (Eğer sayaç 4’ten küçükse Adım 2’ye git.)
A5 –> O=T/4 (Ortalama için T değerini 4’e böl)
A6 –> O’yu göster. (Ortalamayı göster.)
A7 –> Dur
*/
Şöyle bir ufak tanımlama yaptıktan sonra yavaş yavaş Java’nın ne olduğunu ufaktan bir açıklayalım,bir de şöyle bir şey diyeyim, yazdıklarımı tam okumassanız, bir şeyler kaçırırsınız ve kopar gider eğer tam takip ederseniz kopma sağlanmaz ve beni tam anlamış olursunuz.

Java, Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş hali hazırda hala geliştirilmeye devam eden, açık kaynak kodlu, nesneye yönelik, yüksek verimli, adım adım işletilen, bir yazılım dilidir. Çok ta güzel bir dildir sevenlerin asla bırakamayacağı harika bir dildir bana göre, peki sık sık duyuyoruz, şirketlerin hava olsun diye ingilizce yazdığı bir sözcük OOP yani Object Oriented Programming yani Türkçesi Nesne Yönelimli Programlama, peki anladık diyorsunuz duyuyorum şuan ne diyorsunuz bu zımbırtı? 🙂
Hemen açıklayayım;
-Nesne Yönelimli Programlama(OOP), şöyle ki zamanında yazılıma gönül vermiş hayatını adamış değerli yazılımcılarımız, soyut programlama mantığından çıkmak istemişler, çünkü yeni yazılımcılar bunu anlamakta bi hayli zorlanıyorlarmış, projeye yeni katılan elemanlar adapte olamıyorlarmış birçok proje ya iptal ya da hiç başlamadan bitmiş, bunu gören değerli yazılımcılar şöyle birşey düşünmüşler, gerçeğe yakın bir yazılım yani programladıkları herşeyin bir nesne olmasını istemişler bir alıntıyla şunu açıklamak istiyorum, “Bir fabrika örneğini ele alalım. Bu fabrikada işçiler, makineler gibi birçok nesne bulunur ve bu nesnelerin ilişkisi çerçevesinde fabrika çeşitli işler yapıp çıktılar üretebilir. OOP ile programlama mantığında da, bu örnektekine benzer şekilde program kurgulanır. Çeşitli nesneler geliştirilip birbirleriyle ilişkilendirilerek, belirli amaçlara hizmet eden uygulamalar geliştirilir.”
OOP şöyle bir mantık vardır; böl, parçala ve fethet çok kolay bir şekilde parçalanır ve her parça ayrı ayrı ele alınabilir. OOP mantığında gerçek dünya algılayışı temel alındığı için bu, anlaşılması çok daha kolay bir yapıdır. Yazacağımız sınıflar birbirinden bağımsız geliştirilebilir. Çoğu kişi şu yazdıklarımında az çok birazcık birşeyler anlayacak, fakat yazdıklarımı okudukça daha da öğreneceksiniz.
**Peki ne zaman başlayacam kod yazmaya?
-Biliyorum sabırsızlanıyorsunuz kod yazmaya ama bu derste kod yazmaya geçmeyeceğim,İkinci derste gerekli programları kurmayı gösterdikten sonra kod yazmaya başlayacağız. İlk başta demem gerekir aslında bu işte en önemli unsur SABIR . Eğer sabırlı olursanız öğrenirsiniz sabırlı olmazsanız hiçbir şey öğrenemezsiniz Yazılım dünyası bir okyanus şuan bir damla dayız.

 

Sorularınızı yorum kısmına yazarsanız cevaplarım arkadaşlar.

Bir hatam varsa affola, sağlıkla esenlikle kalın…

Birkan Özcan
birkanozcan93@gmail.com

Sponsor Bağlantı

6 yorumlar

 1. Hocam sabırsızlıkla devamını bekliyorum. Hep merak ettiğim bir konuydu. Bu arada java dersleri için link atarsanız sevinirim. Yazılım hayatınızda başarılar.

  • Birkan Özcan

   Teşekkür ederim, link te verebilirim ama önerebileceğim bu konuda tek geçtiğim kitap “Kim Korkar Java’dan” bu kitabı tavsiye ederim standart javayı size çok güzel öğretir 🙂 İyi Günler

 2. Mehmet Sipahi

  Hocam benim okuduğum bölümün bunlarla hiç alakası yok ama meraklıyım yani bu işleri yapmak istiyorum ve sende gösterdiğin için saolasın eline sağlık kitap önerilerini de ilgiyle beklerim 🙂

  • Birkan Özcan

   Teşekkür ederim 🙂 java öğrenmek istiyorsanız “Kim Korkar Javadan” adlı kitabı tavsiye ederim.

 3. takib etmeye çalışacağım.emeğinize sağlık.

 4. merhabalar;
  androidde ekranda ne olursa olsun bir iki butonla ayna görünümüne çevirebilir miyim? yani butona basınca ekranı ters olacak. rotate değil simetri.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*