>

Android Dersleri No3: Android Studio Ekranı Tanıtma

Sponsor Bağlantı

Merhaba Arkadaşlar

Yeni yazımda ilk girişi fazla uzatmak istemiyorum, kısa ve öz. Bir de arkadaşlar Facebook’ta paylaşımı beğenirseniz veya yorum yazarsanız, olumlu veya olumsuz geri dönüşler her zaman kendimizi değiştirmemizi sağlar her konuda, yazarsanız çok teşekkür ederim, yazmazsanız da sizin tatlı canınız sağ olsun. Bu dersimde proje oluşturma temel bir kaç bilgi vereceğim.

 


Android Studio programı açıldığı zaman karşınıza böyle bir ekran gelecek, en üsteki seçeneğe tıklarsanız, yeni proje oluşturabilirsiniz, diğer seçenekleri şimdilik açıklamaya gerek yok yeri gelince onları da açıklayacağım.

1

 

Yeni proje oluşturmaya tıkladığınız zaman aşağıda ki ekran gelecek. Buradaki ekranı size açıklayayım aklınızda soru işareti kalmasın.

Application name: Uygulamanın ismini buraya yazmanız gerekir, bizim ilk uygulamamız proje1 olarak isimlendirdim ama siz de istediğiniz uygulama ismini verebilirsiniz.

Company Domain: Benzersiz geliştirici hesabı adresidir. Buraya ben muhendisonline.com yazdım dediğim gibi sizde istediğiniz ismi verebilirsiniz, şöyle bir örnek vereyim. Her uygulamanın farklı adresleri yani benzersiz adresleri olması için böyle bir şey düşünülmüş, yalnız geliştirici hesabının her zaman sonunca com getirmeniz gerekir şöyle sirketisminiz.com . Örneğin İnstagram uygulamasının adresi şöyledir, com.instagram.android . Şirket isminizi muhendisonline.com olarak girerseniz, com.muhendisonline diye gözükür. Neyse fazla uzatmadan devam edeyim.

Package name: Paket isminizdir daha önceden uygulama ismimizi proje1, şirket adresimizi muhendisonline.com olarak girmiştik. Paket ismimiz de com.muhendisonline.proje1 olarak gözükür.

Project location: Projenizin nereye kaydedileceğini buradan belirleyebilirsiniz genelde standarta karışılmaz.

2

Next tıklayıp devam ediniz yeni ekranımız aşağıdaki gibidir bunları da açıklayayım.

Minumum SDK: Uygulamanızın minimum hangi android sürümünde çalıştırılacağını gösterir, bu ne işe yarıyor diye düşünüyorsanız şöyle kısa bir açıklama yapayım, bazı şeyler yani her sürümde çalışmaz. Şimdilik siz buna hiç karışmadan devam ediniz.

3

Next diyin ve ilerleyin. Yeni ekranımızda küçük bir değişiklik yapacağız aşağıda yeni ekranımız var birçok şey görüyorsunuz eminim merak ediyorsunuz ama şimdilik bize gerekli olan Empty Activity seçin ve devam edin. Ama geçmeden

Activity ne demektir?

Activity uygulamanızda temel olarak tek bir ekranı temsil eder. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde girdiğiniz herhangi bir sayfayı, Android uygulamanızda ki bir aktivitiye eşdeğer olarak görebilirsiniz.

4

Next tıklayıp devam ettiğinizde aşağıdaki ekran gelecek. Burada bir şeye tıklamadan devam edin.

5

Artık Finish tıklayın ve ilk uygulama geliştirmek için temelleri atalım. Sisteminizin hızına göre proje sayfası yüklenecektir.

1

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek, bu ekran size ipucu sağlar(Did you know…-Biliyor musunuz) eğer ingilizceniz var ise bu yönergeler size çok şey katar fakat ingilizce bilmediğiniz varsayarak close seçeneğine tıklayarak kapatınız bu ekranı bir daha da gelmeyecektir. Bu arada ingilizceden bahsetmişken hiç çekinmeyin ingilizcem yok ben yazılımı başaramam diye zamanla inanın ki her şey oturacaktır. Şuan okuduklarınız gördükleriniz çok yabancı gelebilir bunun kesinlikle farkındayım ama bunu ne zaman aşacaksınız biliyor musunuz? Tabi ki de sürekli tekrar yaptığınızda.

2

Böyle bir ekran gelecek karşınızda işte şimdi başladık der gibi sesinizi duyar gibiyim, burada bir kaç temel bilgi vermek istiyorum. Karşınızda bir telefon ekranı var işte o bizim görselimiz kodladığımız uygulamanın bir sayfasındaki ekran şuan ki ekran ilk giriş ekranı. İşte bu ekran da açıklamam gereken yerler şunlar;

Design Seçeneği(sol ortaya yakın aşağıda): Şuan bu seçenek tıklı bu seçenekte, görsel olarak ekranımızı tasarlıyoruz. Yazı ekliyoruz, buton ekliyoruz, resim ekliyoruz, boşluk ekliyoruz. Bunları sadece sürükle bırak yöntemiyle yapıyoruz.

3

Aha yeni bir ekran daha diyorsunuz şuan, işte bu ekran bizim ekranımızın iç organları yani kodları. Aşağıda bunu detaylı bir şekilde açıklayayım.

Text(Sol ortaya yakın aşağıda Design seçeneğinin yanında): Şuan bu seçenek işaretli bakın bu ekran daha önce de dediğim gibi ekranımızın iç organları, ne demek ya bu tabir iç organda ne demek ? Yani ister burada kod yazarak ister de Design da sol bölümde olan elamanları sürükle bırak yöntemiyle ekrana yeni birşeyler katabiliriz. Şuan seçili olan ekrana yazdığımız yazıdır, yalnız parantez içini değiştirmeniz gerekir. Parantez demişken, bu ekranda kod yazarken her zaman özellik parantez içine alır. Aynen şöyle ekran da ne görüyorsunuz?

<Textview – Burada parantezimizi açtık ve Textview yazdık yani kodu başlattık ve ekran da gözükecek bir yazı için emir verdik, yani dedik ki ben yazı yazacam ekrana.

android:layout_width=”wrap_content” – Her zaman buradaki kodlarda android ile başlanır sonra iki nokta üst üste koyar hangi özelliğin ne olmasını istenir yani şöyle gibi bir android ve bunun boyunu telefona uyarla, yani basit bir dille şöyle bir insanın boyu 1.80 olsun gibi burada da böyle. layout_width demek genişlik demektir. Her zaman özelliğimizi parantez içine yazmamız gerekir “wrap_content” yazımızın sadece boyutu kadar yer kaplamasını istediğimizi gösterir yani Merhaba Ben Birkan Özcan kadar.

android:layout_height=”wrap_content” – Burada yazımızın yüksekliğinin ne kadar olacağını belirttik.

android:text=”Merhaba Ben Birkan Özcan” /> – Burada yazımızın ne olacağını belirttik ve kodumuzu kapattık yani demek istedik ki ben yazımı yazdım işim bitti beni ekranda göster.

4

Evet yeni bir ekrandayız siz de sağ orta üstte MainActivity.java ‘ya tıklayın. Burası bizim ana merkezimiz gibi düşünebilirsiniz. Burada anasayfamızın hangi ekran olacağı, ekranda ki herhangi bir şeye ne özellik yükleyeceğimizi açıklar. Buradaki kodları isterseniz size açıklayayım. 

package com.muhendisonline.proje1 – Bizim paketimizin ne olduğunu gösterir, başlarken bu bilgileri biz girmiştik yani diyorki muhendisonline geliştiricisinin proje1 uygulaması.

public class MainActivity extends AppCompatActivity { – Burada herkese açık MainActivity adında bir sınıf oluşturduğumuzu belirttik ve { süslü parantez ile kodumuzu açtık biraz java biliyorsanız her java da bunu çok kullanacağımızı bilmeniz lazım, her kod yazışımız da bunu kullanacağız.

setContentView(R.layout.activity_main); – Burada açıklayacağım tek satır bu çünkü yazılımda şimdilik sizin için mantık değil ezber gerekir. Burada activity_main ekranımızın gösterileceğini belirttik. Yani anasayfada bunu göstermemiz gerektiğini belirttik ve ; noktalı virgül koyduk bu da java da kullanacağımız en sık şey. Mantığı yok ama şöyle düşünebilirsiniz emrim bitti artık bunu yap der gibi.

Ve sırasıyla süslü parantezlerimizi kapattık her zaman süslü parantezlerimizi kapatmamız gerekir.

Bugünkü dersimiz bitti arkadaşlar gün geçtikçe derslerimiz daha da ilerleyecek ve daha da ayrıntılaşacak dediğim gibi anlamadıysanız sorun değil örneklere başlayınca daha da anlamaya başlayacaksınız.

Sorularınızı yorum kısmına yazarsanız cevaplarım arkadaşlar.

Bir hatam varsa affola, sağlıkla esenlikle kalın…

Birkan Özcan
birkanozcan93@gmail.com

 										
					
									
Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*