>

Android Dersleri No2: JDK Ve Android Studio Kurulumu

Sponsor Bağlantı

Merhaba Arkadaşlar

2. Dersimize geçmeden bir açıklama yapmak istiyorum, 1. dersimi mutlaka okuyunuz 🙂 . İleri de mutlaka video derslerim de olacaktır. Ama yazarken, bol bol ekran resmi ve uygulamaların kaynak kodlarını paylaşacağım önceden de belirttiğim gibi profesyonel değilim amatörüm. Şunu da belirteyim karışıklık olmasın Windows kullanıyorum dersleri de ona göre yazacağım. Her derste belirteceğim her konuda Yazılım-Donanım hakkında soru sorabilirsiniz her soruya açığım, gerektiği zaman İngilizce çeviriler yapıp hiçbir sitede olmayan konuları size aktaracağım, farklı bir ders istiyorum, hiçbir sitede olmayan özgün olmasını istiyorum.Bu derste size Android öğrenmeye nereden başlayacağınızı göstereceğim. Her gün bir ders yayınlamaya çalışacağım.

Size gerekli programları önce tanıtayım sonra da kurulumunu göstereyim, eğer kurduysanız bu bölümü geçebilirsiniz.

 


Android uygulama geliştirebilmek için;
1)Java Development Kit(JDK(Java Geliştirici Kiti)) kurmanız gerekmektedir, eğer kurmazsanız android uygulama geliştiremezsiniz.
2)Bir geliştirme platformu, Eclipse veya Android Studio, ben Android Studio üzerinde çalışacağım size de Android Studio tavsiye ederim, neden derseni çünkü Google artık Eclipse platformuna güncelleme göndermeyeceğini açıkladı.


Nasıl Kurulur?

1)JDK Nasıl kurulur?
-Öncelikle sisteminiz kaç bit olduğunu öğrenin biliyorsanız bu yazıyı okumayabilirsiniz. Öğrenmek için Bilgisayarım’a sağ tıklayıp özelliklere tıklarsanız. Karşınıza şöyle bir ekran gelecek.

1.Resim

Sisteminizin 32 Bit mi 64 Bit mi olduğunu öğrendikten sonra aşağıda bağlantısı verdiğim siteye giderek sisteminize uygun olan JDK’yı indirin ve kurun.

JDK indirme sayfası için tıklayın

13.Resim

 

Sonrasında size uygun olanı seçip indirin ve kurun. Ve işlem tamamdır sıradaki programımıza geçebiliriz.

*Android Studio nasıl kurulur?

Android Studio indirme sayfası için tıkla

3.Resim

-Sonrasında Download ANDROID STUDIO FOR WİNDOWS’a tıklayın aşağıda resim ekledim. Tıkladıktan sonra kendi kendine indirme başlaması gerekir, dosyanın yaklaşık boyutu 1,1 Gb, Android Studio paket olarak gelir, ilk kurulduğu haliyle de hemen hali hazırda uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz, ilerki yazılarımda diğer android geliştirme araçlarını nasıl yükleyeceğinizi anlatacağım.

4.Resim

Kurulum biraz uzun sürüyor sabır edin bekleyin.

5.Resim

Yükleme bittikten sonra açılırken SDK yüklemesi yapılacak onu da bekleyin.

11.Resim

Evetttt Android Studio’yu da kurduysanız artık, programımızı başlatabiliriz, Android Studio arayüzünü size tanıtmak isterim, bazı arkadaşlardan da zaten talep geldi, ayrıntısına kadar değilde ne nedir ne değildir onları resim üzerinden göstereyim ama bir sonraki dersimde…

 

Sorularınızı yorum kısmına yazarsanız cevaplarım arkadaşlar.

Bir hatam varsa affola, sağlıkla esenlikle kalın…

Birkan Özcan
birkanozcan93@gmail.com

 

 

Sponsor Bağlantı

3 yorumlar

  1. alexander dummy

    Yazılarınız ve anlatımınız gayet başarılı devamını bekliyoruz.

  2. Teşekkür ederim çok faydalı.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*