>

ABS, EBD ve ASR Sistemleri

Sponsor Bağlantı

Daha önceki Elektronik Fren Sistemi (EBS) nasıl çalışır ve avantajları nedir konulu yazımızda sizin yorumlarınız doğrultusunda ayrılmaz bir bütün olarak işlenmesi gereken ve başlı başına her biri tek tek ders olarak işlenen ABS (kitlenmeye karşı fren sistemi), EBD (elektronik fren dağılımı), ve ASR (patinaj önleyici sistem) sistemlerini bu yazımızda ele alacağız. Öncelikle ABS ile başlayalım.

ABS (Kitlenme Karşıtı Fren Sistemi), herhangi bir aracın yükü ne kadar ağır olursa olsun her türlü yol koşullarında hızınız ne olursa olsun ani bir duruş gerektirecek durumlarda frenleme esnasında tekerleklerin kitlenmesini önleyerek direksiyona tam hakimiyet yeteneğini veren sistemdir.

ABS fren durumunda her bir tekerleğin devir sayısındaki değişikliliği kontrol eden bir ünite aracılığı ile denetleyen bir sistemdir. Dönüş sayısının ani düşmesi ve tekerleklerin kitlenmesi durumda kontrol ünitesi otomatik olarak basıncı düşürür. Tekerlek tekrar hızlanınca fren basıncını tekrar yükselterek tekerleğin frenlenmesini sağlar. Bu aşama saniyede birçok kez tekrarlanır.

Islak zeminde ABS söz konusu olsa bile kuru zemine göre fren mesafesi daha fazladır. Kurallar çerçevesinde eğer bir sürücü viraja en yüksek hız sınırından daha yüksek bir hızla girerse ABS ona ancak aracın kaymamasına yardımcı olabilir. Var olan sensörler devamlı olarak yavaşlamanın her anında tekerleklerin doğru devir sayısında olup olmadığını hassas  olarak kaydeder.

ABS ile fren durumunda tekerlek hızı ve fren basınç karakteristiği 

  1. Kumanda aleti kuvvetli bir tekerlek yavaşlama sinyali alınca fren basıncını yükseltmeye devam etmez ona kadar erişilebilen seviyede tutar.
  2. Eğer tekerleğin dönüş sayısı azalmaya devam ederse fren silindirinde ki basınç düşürülür.

3. Tekerlek daha hızlı dönmeye başlayınca basınç tekrar yükseltilerek tekerlek devir sayısının düşmesi amaçlanır.

EBD (Elektronik Fren Dağılımı), Türkçe’de elektronik fren dağılımı sistemi anlamına gelmektedir. Bu sistemin temel amacı ön ve arka tekerler arasındaki frenleme kuvvetinin dengeli bir şekilde dağıtılması dağıtılmasını sağlamaktadır.

Fren basıncı her iki aksa aynı oranda dağıtılmasından dolayı arka tekerler üzerindeki düşük yükten dolayı ön frenlerden daha önce kızaklanmaya başlayacaktır. Ya da arka aks donanımı daha erken devreye girecek demektir. İşte EBD sistemi fren basıncını, bu yük dengesizliğini giderecek şekilde ön ve arka akslara dağıtmaktan sorumlu bir sistemdir.

Bu sayede arka tekerleklerin kızaklanma ihtimali düşmüş olacaktır. Böylece güvenli fren yapılmasına yardımcı olur. EBD sistemi ABS ile ortak çalışır ve ABS ye yardımcı bir sistemdir. Frenleme mesafesini çok büyük ölçüde azaltarak sert frenlerde ve virajlarda aracın dengesinin korunmasını sağlar.

ASR (Patinaj Önleyici Sistem), yeni otomobillerin birçoğunda bulunmaktadır. Yeni bir araç almayı düşünüyorsanız mutlaka ASR sisteminin olmasına dikkat edin çünkü hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir.

4 tekerlekli araçlarda patinaj yapmaya başlandığında yani kaymaya başladığında aracın frenlerini ve motorunu yöneterek tekerleğe giden gücü kesen tekerleğin hareketini yavaşlatan ve kaymasını engelleyerek aracın sürücü kontrolü dışına çıkmasını engeller. Peki hangi yol koşullarında devreye girmektedir ? ASR sistemi, kumlu, karlı, buzlu ve yağmurlu yollarda devreye girmektedir.

Son olarak ASR avantajlarına bakacak olursak;

1- Sürüş güvenliği sağlar.

2- Virajlarda aracın savrulmasını engeller.

3- Lastiklerin ömrünü uzatır.

4- Aks, debriyaj balatası ve şanzman gibi aktarma organlarının ömrünü uzatır.

 

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*