>

60 milyon dolarlık kitapsız üniversite kütüphanesi

Sponsor Bağlantı

florida teknik üniversitesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida Eyaleti’ne bağlı Lakeland şehrinde yeni açılan Florida Polytechnic University (Florida Teknik Üniversitesi) sıradışı kampüsü ve uygulamaları ile bütün eğitim camiasının dikkatini çekmiş durumda. The Guardian gazetesinin haberine göre Florida Teknik Üniversitesi, içinde tek bir basılı kitap bulunmayan bir merkez kütüphaneye sahip. İçinde 135.000 e-kitap bulunan kütüphanenin maliyeti yaklaşık 60 milyon dolar.

e-kütüphane

Kütüphanenin fütüristik mimarisi İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın imzasını taşıyor. İçinde devasa rafların bulunduğu tozlu ve eski kitap kokan koridorlar bu binada bulunmuyor. Onlar yerine öğrenciler için hazırlanmış geniş bir alanda yer alan yüzlerce masa ve sandalyelere monte edilmiş bilgisayar ve tabletler bulunuyor.

kitapsız-kütüphane01

Ülkesinin ve dünyanın en iyi yayınevleriyle anlaşmalar imzalayan üniversite yönetimi bütün kampüsün olduğu gibi kütüphanenin de sadece e-kitap ve dijital olarak hizmet vereceğini açıkladı.Florida Teknik Üniversitesi kütüphanesi Amerika’daki ilk dijital kütüphane değil. Daha önce kurulan tamamen e-kitaplardan oluşan NASA kütüphaneleri, Texas eyaletindeki Bexar County Kütüphanesi, Minnesota’daki bir okul kütüphanesi gibi örnekler de bulunuyor.

Türkiye’de e-kitap meselesi henüz tam olarak oturmamışken dünyanın yavaş yavaş komple dijital ortama geçişi bizde de bu sürecin hızlanması gerektiğini gösteriyor. Milli Kütüphane’nin Güzel Sanatlar Sistemi dijitalleşme çabalarının güzel bir örneği olarak geçtiğimiz günlerde hizmete açılmıştı.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*