>

3D baskıyla üretilen kalp bir bebeğin hayatını kurtardı

Sponsor Bağlantı

3d-kalp-bebek

ABD’de kalp komplikasyonlarıyla doğan bir bebek için doktorlar, ufacık kalbin nasıl tedavi edilebileceğini, bebeğin nasıl hayata döndürülebileceğini düşünürken devreye teknoloji girdi. Küçücük kalp, 3D baskıyla üretilen bir kalp modellemesi sayesinde tedavi edildi ve bebeğin hayatı kurtarıldı.

Hastanın bir avuç içine sığabilecek büyüklükteki kalbinde; kalbin genelini etkileyen büyük bir delik vardı. New York’taki bir çocuk hastanesinde bir kalp kuruluşunun finansmanı ile meydana getirilen 3D baskılı kalp, bebeğin kalbinin birebir aynısıydı ve uzman cerrahlar tarafından ameliyat planlamasında kullanıldı.

Mimics Innovation adlı yazılımı kullanılarak oluşturulan kalp, bir labirenti andıran alışılmışın dışındaki kalp deliği oluşumunda doktorlara yol gösterirken modern tıp için yeni bir yol haritasının da önünü açtı. Geçmişte, bu tip zorlayıcı durumlar söz konusu olduğunda kalbin durdurulması ve ne yapılması gerektiğine kısıtlı süre içinde karar verilmesi gerekiyordu.

Bir haftalık bebeğin ameliyatı başarılı geçerken, teknolojinin desteği bir insanın hayatının kurtarılmasında önemli rol oynamış oldu.

LOG

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*