>

3D baskı ile üretilen titanyum kafatası başarıyla nakledildi

Sponsor Bağlantı

3D baskının geleceğin teknolojisi olduğunu daha önce defalarca sitemizde değinmiştik. Bu yenilikçi teknoloji yalnız araç gereç üretiminde değil özellikle engelli ya da bir sebepten uzuv kaybına uğrayan insanlara da umut olmaya devam ediyor. Geçirdiği iş kazası sonucu kafatasının yarısı parçalanan bir Çin vatandaşına 3D baskı ile üretilen titanyum kafatası başarıyla nakledildi.

3d basktı titanyum kafatası

Geçtiğimiz yıl çalıştığı inşaatın 3. katından düşen 46 yaşındaki talihsiz Çinli kafatasını yarısını kaybetmesine rağmen doktorların başarılı operasyonlarıyla hayatta kalmış. Çin’in Xijing Hastanesi’nde geçirdiği ameliyatların ardından yaşamaya devam eden kazazade; kafatasındaki kavite kaybı nedeniyle konuşamıyor, yazamıyor ve beyin hasarından dolayı nesneleri tam algılayamadığı için çift görüyordu. Tüm bu olumsuzlukların üstüne aynada kafasının yarısının olmadığı gören Hu’nun yaşadığı duygusal çöküntüyü biraz olsun hafifletmek için tüm masrafları hastane tarafından karşılanmak üzere 3d baskı ile kafatasu implantı yapmaya karar verilmiş. Ve 3.5 saatlik zorlu ameliyatından ardından Hu’nın kafatasına 14×9 cm ebatlarında titanyum kafatası parçası başarıyla takılmış.

Ameliyatta hastanın saç derisi ve beyni koruyan koruyucu zar dikkatlice birbirinden ayrıldı. Daha sonra cerrahlar hastanın kafasındaki ön temporal kasları ayırdı ve titanyum kafatası zorlu bir sürecin ardından hastaya takıldı. Örgü şeklindeki 3D kafatasının takıldığı Hu, yoğun bakım ünitesinde tutulurken 4-5 gün içinde taburcu edilmesi umuluyor. Kafatasındaki kavitenin yeniden geri gelmesi ile birlikte Çinli hastanın konuşup yazabilme yeteneğine de yeniden kavuşması bekleniyor.

3d basktı titanyum kafatası

Operasyonun detaylarını kamuoyu ile paylaşan doktorlar hastanın saç derisi e beynini koruyan zarı birbirinden ayırarak Hu’nun kafatasındaki ön temporal kaslara titanyum parçanın hücre hücre monte edildiğini anlattı. 4-5 yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutulacak hasta 3d baskı ile kafatası operasyonu geçiren dünyadaki 2. kişi olarak tarihe geçti. Eğer tedavi beklendiği gibi sonuçlanırsa konuşma ve yazma yeteneği geri gelebilir. 3D baskı ve tıp ilişkisinin gittikçe içiçe geçtiği bu dönem ilerisi için birçok hastaya umut olduğu gibi yenilikçi çözümler peşinde koşan bilim insanları da daha iyi bir hayat için ilham vermeye devam ediyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*