>

30 saniyede şarj olabilen telefon pili üretildi

Sponsor Bağlantı

Şu an “mobil cihazların en büyük problemi nedir?” diye sorsak sanırım herkesin cevabı “şarj süresi” olacaktır. Mevcut batarya teknolojisinin mobil cihazların fonksiyon ve donanımları için yetersiz kalması nedeniyle araştırmalarını bu alana yoğunlaştıran birçok firma bulunuyor. Herkes daha uzun süre dayanabilen piller üretmek için uğraşırken İsrailli StoreDot şirketi normal bataryayı çok hızlı şarj etmek gibi farklı bir çözüm yolu üzerinde çalışmış ve başarı elde etmiş.

Biyomateryaller kullanarak yeni bir pil teknolojisi geliştiren Tel Aviv merkezli şirket standart bir akıllı telefon pilini 30 saniyede şarj etmeyi başarmış.“Nanodot” yani kimyasal olarak sentezlenmiş biyo organik peptit molekülleri kullandığını açıklayan şirket nanodotların küçük boyutları sayesinde hem elektrot direncini artırıyor hem de elektrolit performansını arttırmış. Şirketin CEO’su Doron Myersdorf, “Multi Fonction Electrode” (MFE) adını verdikleri biyomayeryallerden elde edilen bir elektrot teknolojisi geliştirdiklerini söylüyor. Myersdorf’un açıklamasına göre bu yeni elektrot teknolojisiyle üretilen piller bir tarafında hızlı şarjı mümkün kılan süper kapasitör, diğer tarafında ise pilin normal bir şekilde boşalmasını sağlayan lityum elektrotları bulunuyor. Nanodot’larla modifiye edilmiş elektrolit ise çok fonksiyonlu elektrotların etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Üretecekleri pilleri aynı zamanda doğa dostu olduğunu belirten Doron Myersdorf 2016 yılında piyasaya sürülecek ürünlerinin elektrikli otomobil teknolojisine uyarlamak için çalıştıklarının da altını çiziyor. Anlayacağınız sektöre bambaşka bir ivme kazandıracak buluş için umutlar çok taze.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*