>

15 yaşındaki gençten Alzheimer hastaları için akıllı bileklik

Sponsor Bağlantı

Alzheimer hastalığını hepimiz duymuşuzdur, ancak ne kadar zor bir hastalık olduğunu hasta ve yakınları dışında anlamamız çok zor. Yetişkin bir insanın bir anda yer yön duygusunun iflas ettiği, hafızasının 5 yaşında bir çocukla aynı düzeye geldiği bu amansız hastalıkla mücadele edebilmek için en son girişim 15 yaşındaki Kenneth Shinozuka’dan geldi.

Kenneth Shinozuka, Alzheimer hastası dedesine bakıcılık yaparken onu her an göz önünce tutmak zorundaymış. Hasta ayağa kalktığında bakıcısına haber veren akıllı bir bileklik konsepti geliştiren Kenneth Shinozuka böylece hastanın sürekli başında bekleme gerekliliğini ortadan kaldırmış.

Elastik bir yapıya sahip olan sensörlü cihaz hastanın üzerine kolaylıkla monte edilebiliyor. 6 ay boyunca dedesinin üzerinde denediğini açıklayan yetenekli genç icadının bir kez bile yanılmadığını söyledi. Kenneth Shinozuka bu basit ama işlevsel cihazı için Scientific American’dan 50 bin dolarlık ödüle layık görüldü. Shinozuka’nın şimdiki hedefi akıllı bilekliği seri üretime geçirip bakımevlerine bağışlamak.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*